من چند هزار نفرم

 

سرم را گذاشته بودم روی زمین؛ و به این می اندیشیدم که زیر سرم، شاید چیزی جز تاریکی محض، نباشد. چه اینکه تنها نور است که می تواند به هرچیزی هویتی ببخشد اما در تاریکی زیر این کف سیمانی پوشیده شده با فرش، هیچ نوری نیست.  اگرچه  بر خلاف آن، تنها تاریکیست که می تواند ببخشد عمقی و ازین روست که در آن تاریکی بی حد و حصر، به دنبال معنای کاملی می گشتم. سرم را گذاشته بودم روی زمین؛ صورتم را، و دو کف دستانم را هم...و سعی کردم به این فکر کنم که زیر سرم، اکنون بقایای چند صد مرده آرمیده اند؟! چه کسانی بوده اند آنانی که زمانی روی زمین می زیسته اند و حالا، زیر همین زمینی هستند که من بر رویش آرمیده ام...و اینکه من، چقدر دیگر فرصت دارم برای روی زمین بودن، و چند وقت دیگر باید بار و بنه ام را بگذارم و عریان و سرد، راه تاریکخانه خاک را بدوم. اجزای بدنم جزء سردی از خاک منجمد بشود و با بقایای مردگان چند هزارساله در آمیزد؟!

سرم را از روی زمین برداشتم...و یادم آمد اکنون هم، مجموعه ای هستم از تن هزاران مرده ..اعم از صدها پرنده و بره و انسان و گیاه ...که من چه بخواهم چه نخواهم، ادامه ی سرنوشت هزاران چشم مدفونم در آغوش خاکها، و لاجرم هزاران هزار چشمست که هر لحظه مرا می پاید، و خاطرات زیستنش را در من، در نفسهای مداوم من، تکرارمی کند...

باید با خودم مهربان باشم؛ با بقایای دیگران در خودم مهربان باشم. باصدای نفسهایم؛ باید بتوانم زیستن هزاران موجود دیگر را با عشق، در درون خودم ادامه دهم! من می توانم در آنی از لحظه با هزاران انسان درون خودم اختلاط کنم ...با آنها پنجه بیندازم و یا دست در دستشان بدهم و لحظات تنفسم را با تفکر آنها در خودم شریک بشوم...می توانم لحظاتی از زندگی ام را به آنها در خودم اجازه ی زیستن بدهم و بخواهم از آنها که از آنچه که از شعور جمعی نسلهای خود به همراه دارند، برایم بازگو کنند...پس آنچه که در ذهن و روح و قلب من در آنی از واحد می گذرد، تنها حصول اندیشه و احساسات من، در آنی از لحظه نیست بلکه شعور نیاکانم را، خصوصیات ذهنی و افکار اجدادم را، و به صراحت بگویم؛ آثار تفکرات وجودی هزاران نفر را با خود به همراه دارد و باید  به کمال،  زندگی و درک بشود ... چه اینکه گویا تنها چیزی که درین دنیا، هیچ معنایی ندارد؛ تنهاییست...خدا کند بتوانم!

 

راشین گوهرشاهی

/ 1 نظر / 16 بازدید
مجله اينترنتي يك نت

با سلام خدمت شما انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... ممنون ميشم مارو با نام مجله اينترنتي يك نت با اين آدرس www.yeknet.ir لينك بفرمائيد و آْدرس وبلاگ بديد تا منم شمارو لينك كنم . امیدوارم موفق باشین.